PODĄŻAĆ DALEJ I SZYBCIEJ Z PIANĄ W KOSMOSIE #1

SPIENIANIE GŁÓWNEGO ETAPU RAKIETY ARTEMIS I SLS

National Aeronautics and Space Administration (NASA) pilnie pracuje nad wylądowaniem astronautów na Księżycu do 2024 r., A pianka natryskowa odgrywa dużą rolę w tej misji. Space Launch System (SLS) jest częścią kręgosłupa NASA do eksploracji kosmosu i wyniesie statek kosmiczny Orion dalej w kosmos niż kiedykolwiek wcześniej. SLS zostanie praktycznie pokryty pianką natryskową przy użyciu różnych metod aplikacji.


Wielu z nas pamięta program Apollo, który dał ludzkości pierwsze doświadczenie w podróżach do obcego świata. 135 misji promów kosmicznych NASA, 20 lat budowy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – największej konstrukcji kiedykolwiek zbudowanej na orbicie oraz 18 lat ciągłej obecności człowieka w kosmosie pomogło nam nauczyć się żyć i pracować w kosmosie. Obecnie na etapie testów następna przygoda NASA – program Artemis – zaczyna się, gdy SLS wystrzeliwuje z wyrzutni, otwierając drogę do nowej ery ludzkich eksploracji i odkryć.
Stopień SLS Rocket to największy stopień, jaki kiedykolwiek zbudowano, i będzie napędzał Artemis I. Podstawą tej rakiety jest stopień podstawowy.

O GŁÓWNYM ETAPIE

Stopień rdzenia ma 212 stóp wysokości i 27,6 stóp średnicy i zawiera 2,3 miliona funtów paliwa – kriogenicznego materiału, który będzie napędzał cztery silniki, aby wytworzyć dwa miliony funtów ciągu, aby wystrzelić statek kosmiczny w przestrzeń kosmiczną z prędkością MACH 23 (szybciej niż 17000 mph w zaledwie 8,5 minuty). Rdzeń składa się z pięciu sekcji ze zbiornikami, które mogą pomieścić 733 000 galonów materiałów kriogenicznych, ciekłego wodoru i ciekłego tlenu. Każda sekcja jest izolowana pianką natryskową. W chwili pisania tego artykułu Core Stage znajduje się w pierwszej fazie testów w Stennis Space Center w Mississippi z zespołem inżynierów, którzy są zaangażowani w produkcję, stosowanie i testowanie pianki.

DLACZEGO PIANKA NATRYSKOWA?

Utrzymywanie paliwa rakietowego – ciekłego wodoru i ciekłego tlenu – na tyle zimnego, aby pozostawał w stanie ciekłym, jest niezbędne do wystrzelenia rakiety. 537 000 galonów ciekłego wodoru musi być utrzymywane w temperaturze -423 ° F, a 196 000 galonów ciekłego tlenu w temperaturze -297 ° F. Jest to niezbędne ze względu na tarcie atmosferyczne występujące podczas wynurzania.

Utrzymywanie ciekłego wodoru i ciekłego tlenu w tych niskich temperaturach jest niezbędne, aby zapewnić silnikom odpowiednio kondycjonowane paliwa. Dlatego cała zewnętrzna część rdzenia i wszystkie inne skomplikowane części i elementy, takie jak przewody, zawory, węże itp., Muszą być izolowane zgodnie z najwyższymi standardami, ponieważ w takich projektach absolutnie nie ma miejsca na błędy. Na niektórych mniejszych obszarach korek pokryty powłoką odporną na warunki atmosferyczne jest również używany jako izolator.

ROZWÓJ PIANKI NATRYSKOWEJ

SPF był do pewnego stopnia używany w misjach Apollo; Jednak podczas programu Space Shuttle NASA naprawdę przeniosła użycie piany w sprayu na zupełnie inny poziom. Gdy NASA nadal przyglądała się zaletom izolacji natryskowej z pianki poliuretanowej, odkryli, jaki rodzaj materiałów najlepiej nadaje się do zastosowania, w tym różne sposoby nakładania pianki i która metoda najlepiej sprawdza się na poszczególnych częściach. Przepisy Agencji Ochrony Środowiska (EPA) również spowodowały zmiany w piance. Poprawiając wyniki i spełniając wyjątkowe wymagania NASA, używają teraz pianki trzeciej generacji.

Rdzeń rakiety Space Launch System (SLS) jest transportowany z obiektu NASA Michoud Assembly Facility w Nowym Orleanie na barkę Pegasus należącą do agencji. Cały rdzeń jest spryskiwany pianką, która zmienia kolor na pomarańczowy pod wpływem promieni UV.

Pianka natryskowa jest lekką odmianą poliuretanu o zamkniętych komórkach, która spełnia przepisy EPA i zawiera środek porotwórczy HFC-245fa, który jak dotąd inżynierowie twierdzą, że działa bardzo dobrze. NASA ściśle współpracuje z zaufanymi dostawcami przy formułowaniu ich unikalnych typów pianek, takich, które są lekkie, mają dobrą charakterystykę recesji w warunkach startu i lotu oraz są wystarczająco elastyczne, aby ograniczyć pęknięcia i odpryski w ekstremalnie niskich temperaturach .

Przez lata NASA rozwinęła dobre relacje z kilkoma kluczowymi producentami pianek, z którymi inżynierowie współpracują, aby uzyskać idealną piankę do ich misji. NCFI, J6 Polymers i Utah Foam Products ściśle współpracują z NASA przy opracowywaniu pianki natryskowej na potrzeby każdej misji.

Dodaj komentarz