Poddasze i dach - Izolacja z pianki natryskowej

Izolowanie poddaszy i dachów


Twój dom nie kończy się na twoim suficie. Energooszczędna izolacja może odgrywać ważną rolę w przekształcaniu strychu / dachu domu w ogrzewaną lub klimatyzowaną przestrzeń.

Planujesz mieć system rekuperacji na strychu? Ważne jest, aby pamiętać, że jeśli nie ma odpowiedniej izolacji poddasza, to może napotkać na te 3 problemy:

• nagromadzenie wilgoci,
• nieefektywność wentylacji mechanicznej, co kosztuje więcej na miesięcznych rachunkach za ogrzewanie i chłodzenie,
• wyciek kanału, który może spowodować nawet 30% straty energii.

Używanie pianki natryskowej PURIZOL jako izolacji poddasza zamieni twój strych w klimatyzowaną przestrzeń. Pozwoli to na optymalne działanie sprzętu klimatyzacyjnego czy też rekuperacji, a także pomoże we wczesnym wykryciu sytuacji, takich jak przecieki dachowe. Pomoże to również zachować szczelność kanałów w klimatyzowanej przestrzeni poddasza.

Efektywność


Poprzez swoje właściwości uszczelniające, izolacja z pianki natryskowej:

• ogranicza przenikanie powietrza w celu optymalizacji wydajności urządzeń wentylacyjnych,
• pomaga utrzymać równomierne temperatury w całym domu, w tym na poddaszu.
• izolacja piankowa z otwartymi komórkami jest w stanie zmniejszyć transmisję dźwięku w powietrzu, a także hałas z domowych instalacji, dzięki właściwościom uszczelniającym,
• posiada naturalne właściwości dźwiękochłonne dzięki swojej miękkiej konsystencji,
• wypełnia wszelkie pęknięcia lub szczeliny, tworząc skuteczne uszczelnienie powietrzne, które pomaga zmniejszyć ryzyko przenikania wilgoci i powoduje problemy związane z gromadzeniem się skroplin,
• izolacja z pianki natryskowej nie jest uważana za źródło pożywienia dla każdego rodzaju szkodników.

Projektowanie i przygotowanie poddasza pod piankę

Wykres doboru grubości izolacji w zależności od wymagań stawianym budynkowi


Jednym z zadań architekta i inwestora jest dobór odpowiedniej grubości izolacji w zależnośći o typu energoszczędności bydynku, który projektujemy lub już budujemy. W tym celu została przygotowana tabela z naniesionymi wymaganiami Izolacyjności termicznej przegrody typu dach lub stropodach:

Tabela doboru grubości izolacji w zależności od wymagań stawianym budynkowi

Tabela kosztów w zależności od grubości i typu izolacji


Do najbardziej popólarnych i zalecanych izolacji do stosowania na poddasza są Piana Otwartokomórkowa oraz Wełna Mineralna. Pianę zamkniętokomórkową stosujemy w przypadku izolacji dachów stalowych bez pustki wentylacyjnej.

Typ / Grubość 20cm 25cm 30cm 35cm 40cm
Wełna Mineralna 46 60 72 82 93 Ceny netto m2
wraz z robocizną
na rok 2018
Pianka OK 50 63 75 88 100


Prawidłowa budowa dachu pod kontem paroprzepuszczalności


Budowa dachu pod kątem paroprzepuszczalnośći jest bardzo ważnym elementem, który wpływa na bezawaryjną pracę konstrukcji dachu. Dachy budynków mieszkalnych oparte są głównie na konstrukcji drewnianej, która to jest materiałem organicznym i podlega procesom organicznym. Dlatego też nie można dopuścić do znacznego nagromadzenia się wilgoci w konstrukcji ponieważ w dłuższym okresie użytkowania doprowadzi to do jej awarii.
natrysk pian poliuretanowych